Friday, September 5, 2008

10 Glue Sticks

Okay if you read my son's school supply list I posted in August, I'm sure you got a laugh out of all the supplies he needed. Well I got an updated list on what was brought in and what my son still needs. The original supply list said that my son needed ten glue sticks. I bought three large ones and thought, hey that's like nine small ones. I checked the ounces. So I thought, so what, we're short a glue stick. Nope. Not going to work. Did the teacher want that other glue stick? Nope. She counted the three large glue sticks as three glue sticks. She says my son needs seven more, yeah I typed it right...seven more glue sticks! Can you believe it?! Plus the $5.00 for some book they need to purchase. Give me a break. If you haven't yet read the supply list, please read it. It's so ridiculous. You have to pay for glue stick individually, not in bulk. (Hey I'm even laughing!) Even if glue sticks are a buck fifty each, seven more would be $10.50, not including tax. Who wants to spend $15 dollars on glue sticks. Hey teach, cut me some slack over here @ Peek-A-Boo Street!

3 comments:

  1. Thanks for stopping by and thanks for the comment on my roses. It's fun when they start up again when the weather cools a bit.

    One would think a teacher could do the math with the glue sticks!

    ReplyDelete
  2. Wow! You are right, these teachers are getting to be a tad bit ridiculous.

    ReplyDelete
  3. I cannot believe that. I would write her a note. Maybe she is planning on having them build something with the ten glue sticks LOL

    ReplyDelete

I cherish each and every comment. Thanks for visiting Peek-A-Boo Street.
Peace & Love, Anne